play play play play

Ozonowanie

Czym jest ozon i w jaki sposób możemy go wykorzystać branży owocowej?

Ozon jest odmianą tlenu i jest powszechnie stosowany do dezynfekcji pomieszczeń, w procesie uzdatniania wody lub jako czynnik odkażający w przemyśle spożywczym. Po utlenieniu zanieczyszczeń ozon przekształca się w zwykły tlen. Do podstawowych zalet dezynfekcyjnych można zaliczyć jego silne i szybkie działanie na bakterie chorobotwórcze (przykład: Salmonella, E. Coli). W rezultacie otrzymujemy owoce, biologicznie czyste, przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, a na poziomie dystrybutora produkt o wydłużonym terminie przydatności do spożycia (średnio 2 - 3 dni w zależności od owocu i przy zachowania łańcucha chłodniczego). Warto podkreślić, że ozon nie pozostawia żadnych pozostałości w żywności i jest zupełnie neutralny pod względem smaku i zapachu.

Próbki wody przed i po ozonowaniu:

Na terenie zakładu E.C.O. Grupy powstała ultranowoczesna instalacja do generowania ozonu w trakcie realizowania poszczególnych procesów technologicznych tj. sortowania, pakowania i przechowywania owoców. Wsparcie naukowe i analityczne dla naszej inwestycji udzielił nam Uniwersytet Warszawski partner naukowy projektu. W codziennych badaniach skupiamy się na zmniejszaniu pozostałości środków ochrony roślin na owocach poddanych procesowi ozonowania. Jest to kluczowe zagadnienie w kontekście produkowania zdrowej żywności.

Wartym podkreślenia jest proekologiczny aspekt zastosowania instalacji ozonowania w naszej firmie, Dzięki zastosowaniu wspomnianej technologii oczyszczamy biologicznie wodę używaną w ciągach transportowych owoców redukując jej zużycie o 87,34%Nasze działania wspierają walkę o środowisko naturalne regionu grójeckiego radykalnie zmniejszając pozostawiony „ślad wodny”.

 

play